28 Comments

Zasadit o pár řádek brambor víc a nesežrat slepice co jsem chtěl sežrat.

Expand full comment

Zabezpečit si počítač a mobil. Všude si nastavit dvoufaktorové ověření při přihlášení (two-step authentification). Zabezpečit počítač starším lidem v našem okolí a upozornit je na nebezpečí řetězových mailů. Být obzvláště obezřetný ohledně toho, jaké zprávy sami šíříme dále. Chovat se tak, aby bylo možné nám věřit.

Expand full comment

Podle nátury si buď pořídit, nebo zahodit zbrojní průkaz.

Expand full comment

Chovat se normálně/slušně k běžným Rusům, kteří u nás žijí.

Expand full comment

Když bych musel opustit místo, kde teď bydlím a začít život jinde, jak si s sebou vzít do nového místa co nejvíce bezpečně a co nejvíce movitého majetku? Převést peníze na švýcarské konto dát vše do krypta? do cenných papírů? zlato? známky? ...

Expand full comment
Feb 24, 2022·edited Feb 24, 2022

Prestat moralizovat a tvarit se ze Rusko a Rusove jsou horsi ci jini nez my. Nebo nekdo veri tomu ze nasi vojaci byli v Iraku kvuli WMD? V Afghanistanu kvuli Bin Ladinovi a Islamismu? Jsou prave ted v Mali kvuli Islamismu..? Ze tri svetovych mocnosti jsou Rusove s naskokem nejslabsi. A kdo se boji byva agresivni. Po padu SSSR jsem veril ze zapad je o svobode a demokracii. Byl ale jen pro nekoho. Rusko melo zajem o clenstvi v NATO a bylo odmitnuto. Odmitaji se stat vazalem US i Ciny a tak jim nezbyva nez bojovat o zbytky zdroju lidskych i materialbich k udrzeni obranyschopnosti. Putin vyrustal ve meste ktere melo byt vyhlazeno i s obyvateli. A jsko agent KGB asi vi veci.

Expand full comment
Feb 24, 2022·edited Feb 24, 2022

A prestat srovnavat jablka s lokomotivama. Nase pritomnost v Aghanistanu se skutecne neda srovnavat s Putinovou ofenzivou.

Expand full comment

Podpořit obyvatele Ukrajiny můžete např. prostřednictví této sbírky, které probíhá ve spolupráci s organizací ADRA, která má na místě pracovníky.

https://www.znesnaze21.cz/sbirka/pomoc-ukrajine

Expand full comment

Je už nějaká možnost jak se přihlásit s možností ubytovat někoho a přijmout u nás, třeba studenta? Taky moc nevím, kde hledat informace a kde je nějaká možnost se propojit...

Expand full comment

Tady existuje možnost nabidnout ubutovací kapacity hromadnějšiho rázu. Na ty menší (jednotkové) asi někdo musí založit mapku/apku http://www.suz.cz/ubytovani-pro-ukrajinske-rodiny/

Expand full comment
author

Díky všem za komentáře, souhlasím s většinou z nich. ALE zároveň připomínám, že se opravdu ptám i na drobné konkrétní kroky. NAPŘÍKLAD: dnes ráno mi došlo, že všechny informace získáváme doma přes Internet. Nemáme rádio ani televizi, které by braly obsah "ze vzduchu" nebo i z kabelu. Kdyby došlo k velkému kybernetickému útoku, který internetovou infrastrukturu vyřadí, nemám přístup k žádným informacím. Takže - a znova dodávám, že to je jen PŘÍKLAD - je dnes dobrý den na to koupit si tranzistorové rádio na baterky?

Expand full comment

Ano, rádio + baterky je myslím dobré doma mít. Klidně taky rezervní benzín.

Expand full comment

Radio je dnes povetsinou mozne mit i primo v mobilu :)

Expand full comment

to se vyplati kdyz nepujdou data a internet

Expand full comment

Můj telefon má FM rádio, klasický přijímač s integrovanou anténou.

Expand full comment

No jde o to, zda se na to rádio něco chytí. VKV nemají moc velký dosah na dlouhých / středních vlnách se už nevysílá resp. se plánuje ukončení vysílání.

Expand full comment
Feb 24, 2022Liked by Miloš Čermák

Už mám začít panikařit? Přiznávám, mám strach. A Vaše otázka, to je přesně to, co vůbec netuším a taky bych moc ráda dostala rozumnou radu. Když jsi vzpomenu na tu hysterii okolo covidu před dvěma lety, vykoupený potraviny atd... Ale obávám se, že nikdo nedokáže odhadnout vývoj.

Expand full comment

Nekupovat cokoli z Ruska. Ani plyn a ropu. Bude to bolet, ale stojí to za to. Klidně se na nějakou dobu vykašlat na Grean Deal.

Dodávat jim zbraně a cokoli, co jim může pomoci.

Expand full comment

Krome plynu a ropy neni nic, co nychom z Ruska mohli kupovat. Schvalne, vybavte si, jestli mate doma jednu jedinou vec vyrobenou v Rusku! Co tento velky narod dokaze vyrabet a vyvazet? Ukrajinci by asi odpoved meli: agresi.

Expand full comment

Nikdy som neveril, že sa jedného rána zobudím a budem mať strach. Z vojny. Pred pár rokmi sme sa odsťahovali zo Slovenska, ktoré sa postupne radikalizovalo (a ktoré sa stále radikalizuje), ale podobný scenár v 21. storočí nám nenapadol ani v najdivokejších snoch. Tá obava ale pramení aj z niečoho iného. Celý náš kapitál, finančný, symbolický, vzťahy, kariéru, máme lokalizované na Slovensku a v Česku. Milujeme naše knihy, milujeme naše umenie, náš malý bytík. Honestly, začíname sa zmierovať s myšlienkou, že o všetko prídeme. Ako ďaleko sme od toho, aby som dostal povolávací rozkaz (na ktorý by som nikdy nenastúpil, pretože vraždiť iných ľudí mi príde absolútne absurdné z akýchkoľvek príčin) a štát mi zmrazil všetky moje účty (hej, toto som si tiež nedokázal predstaviť, že by sa mohlo stať a hľa)? Možno tie veci stihneme predať, možno nie, ktovie. V podstate teraz zvažujeme dve alternatívy: prehodiť väčšiu časť svojho majetku do ľahko trasportovateľných aktív a pripraviť sa na odchod. Alebo to vyriešime podobne ako Zweig vo svojom Svete včerajška. Ten zmysel to tu už aj tak nedáva vôbec žiaden.

Expand full comment

Je jiná doba a je to celé o ekonomice.

Omezit nákupy Ruských produktů včetně pohonných hmot a plynu

Podpořit nákupy ukrajinských produktů (ano, jsou zde jejich obchody)

Prodat akcie atd. napojené na Rusko

K určitému zamyšlení je kde jsou u nás ruské investice, staví u nás třeba komplexy rodinných i bytových domů apod. podívejme se co jsme si koupili nebo chceme koupit.

K většímu zamyšlení je pak nákup věcí z číny...

Každý si může vybrat.

A hlavně co potřebují nyní nejvíce i dle slov např. jejich velvyslance. Spojit se s ostatními, kdo to mohou ovlivnit a žádat podporu primárně vojenskou.

Expand full comment

Být vděční, že (zatím) máme klid.

Nabídnout azyl a pomoc rodině/kamarádům ze zasažených oblastí.

A pak souzním s pohledem Daniela Pražáka https://twitter.com/daniel_prazak/status/1496753706343174145?cxt=HHwWgsCs7ZrkxMUpAAAA

Expand full comment

Nadechnout se a získat klid.

Zamyslet se nad zdroji informací, které používám, zda jsou i v tuto chvíli takové, které potřebuji.

S každou novou zprávou se učit, že i informace od jinak důvěryhodných zdrojů je dobré si ověřit (kdy jindy platí, že kdo přijde první se zprávou z místa, tak vyhrává).

A stále dýchat a používat vedle emocí i rozum.

Expand full comment

Omezit spotřebu zemního plynu a ropy na minimum - méně topit, méně jezdit.

Expand full comment

Složit se na elektrické kotle a sporáky lidem, co je mají aktuálně na plyn.

Expand full comment

Sjednotit pomoc uprchlíkům, na první dobrou mě napadá databáze lidí ochotných pomoci podle místa, typu pomoci atd.

Expand full comment

Přihlásit se do aktivních záloh. Připojit se k tlaku na domácí politiky, aby podpořili co nejtvrdší postup proti Rusku.

Expand full comment
Comment removed
Expand full comment
author

(tento komentář tu byl omylem dvakrát)

Expand full comment