Tento český klenot není jenom jídlem – je to manifestace naší národní povahy. Kombinuje dvě věci, které Češi milují: uzeniny a pivo. Obojí je tak nějak obyčejné, ale v kombinaci vzniká něco velkého.
Anebo už jste dost opilí na to, abyste si to mysleli.
Historie tohoto pokrmu je zahalena mlhou času – a pravděpodobně i alkoholovými výpary. Jedni tvrdí, že jde o pradávný vynález hospodských kuchařů, kteří se snažili využít včerejší nedopitá piva. Druzí věří, že recept vznikl jako zoufalý pokus řezníků prodat špekáčky, které už nebyly dost čerstvé. Vyberte si.
Krásné české slovo buřt neznamená nic. Ale pozor, špekáček je definován zákonem. Musí: A) obsahovat minimálně 40 procent masa, b) maximální obsah tuku je 45 procent a c) nesmí obsahovat tzv. separát, tedy strojojově zpracované zbytky. Od roku 2011 je špekáček na seznamu tradičních specialit Evropské komise.
Ty nejlepší špekáčky jsou omotané provázkem, jako kdyby to byly malé balíčky masného štěstí. A mají rodokmen: poprvé byly představeny publiku na Jubilejní zemské výstavě v roce 1891.
Což jsou všechno legitimní a zajímavé informace, ale lze naprosto pochopit, pokud jsou vám zcela buřt.
Takže pojďme radši k pivu. Mělo by být černé. Jeho sametová, mírně nasládlá chuť se s buřty snoubí tak, že to rozplakáí i otrlého kuchaře. A ano, můžete použít i světlé pivo, ale bude to jako s tchyní na návštěvě. Dá se to, ale vy víte, že to není v pořádku. Asi jako ananas na pizze.
Pozor, a co se týče piva, můžete dát české specialitě světový nebo minimálně evropský twist. A to tím, že zvolíte silné belgické pivo, nejlépe typu quadrupel.
Kdybyste chtěli být hodně posh, sáhněte po Westvleteren 12, trapistickému pivu, které bylo vyhlášeno několikrát za nejlepší pivo světa. Ale lahvičku pořídíte tak za 500 korun. Je to moc? Alternativou je St. Bernardus Abt 12, pivo i pro odborníky téměř k nerozeznání od Westvleterenu. Za čtvrtinovou cenu.
A pro vaše buřty to bude polibek přímo z kláštera, tedy od Boha.
Anebo tam nalijte jako vždycky černou desítku od Kozla, nebo jakoukoli jinou, protože buřty na pivu to unesou, tohle jídlo je drahokamem české vynalézavosti. Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše?
Ne, žádný kuchař za buřty na pivu michelinskou hvězdu nedostane. Ale kdo mluví o hvězdách, když se servírují buřty a teče pivo? Dobrou chuť a na zdraví.
Zde je recept:
Ingredience
6 až 8 buřtů
třetinka černého piva
2 větší cibule
3 stroužky česneku
krájená loupaná rajčata (plechovka 400 g)
2 lžíce protlaku
1 lžíce medu nebo javorového syrupu
tymián (snítka nebo lžička sušeného)
drcený kmín (půl žičky)
sůl a pepř dle chuti sádlo
lžíce sádla
lžíce hladké mouky (není třeba)
Postup
Špekáčky oloupejte a podélně rozkrojte. Na vnější straně každou půlku nařízněte "na ježka" (vzor mřížky) do hloubky asi 2-3 mm, aby lépe nasákly chuť.
Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Česnek oloupejte a nakrájejte na plátky nebo nadrobno.
Rozehřejte hrnec na středním plameni. Špekáčky vložte plochou stranou dolů a krátce je opečte (2-3 minuty), aby pustily tuk.
Špekáčky vyjměte a na rozpuštěném tuku orestujte cibuli dozlatova (asi 3-4 minuty). Pokud špekáčky pustily málo tuku, přidejte lžíci sádla.
K cibuli přidejte česnek a nechte krátce rozvonět (maximálně 1 minutu), aby nezhořkl.
Pokud chcete hustší omáčku, přisypte k cibuli lžíci hladké mouky a krátce orestujte (asi 1 minutu), aby se vytvořila jíška.
Přilijte černé pivo, dobře promíchejte a nechte krátce probublat, aby se odpařil alkohol (asi 2 minuty).
Přidejte krájená rajčata, rajčatový protlak nebo kečup, javorový sirup nebo med, tymián, kmín, sůl a pepř. Důkladně promíchejte a nechte krátce probublat.
Vraťte opečené špekáčky do směsi, zakryjte pokličkou. Vložte do trouby předehřáté na 180-200 °C a pečte zakryté asi 30 minut.
Poté odklopte pokličku a pečte dalších 15-20 minut, aby omáčka zhoustla a špekáčky získaly krásnou barvu. Během pečení můžete promíchat, aby se chutě dobře propojily.
Podávejte s čerstvým chlebem a případně posypte nasekanou petrželkou. Ideálním doplňkem je sklenice studeného piva - nejlépe stejného typu, jaké bylo použito při vaření.
Pro ještě lepší chuť nechte pokrm přes noc odležet v lednici a druhý den jej znovu ohřejte - chutě se ještě více propojí a rozvinou.