A tenhle příběh znáte? Jak se v Texasu staly větrné turbíny ze socialistických špiónů posly kapitalismu
Nemusíte věřit v Boha, abyste žili podle Desatera, nebo aspoň podle těch nejdůležitějších přikázání. A nemusíte věřit v to, že lidé způsobují klimatickou změnu, abyste se chovali zodpovědně a šetrně k planetě.
Uvědomil jsem si to při čtení sloupku od Schumpetera v časopise The Economist. Je o texasských farmářích, “rančerech”, kteří podobně jako Václav Klaus dělí věci i slova na “pravicové”, a “levicové”, a “zelená” patří nepochybně do levicové kategorie. Vlastně je pro ně skoro sprostým slovem.
Proto taky zpočátku byli i proti solárním panelům a větrným turbínám. “Bylo to, jako kdyby do města přijela AOC,” řekl sloupkaři Schumpeterovi jeden z farmářů, v narážce na mladou socialistku (kongresmenku za Demokraty) Alexandrii Ocasii-Cortezovou. Jenže pak on stejně jako mnozí další zjistili, že v obnovitelné energii je spousta peněz.
Opět mám jen data ze zmíněného sloupku, ale zatímco jeden akr půdy v Texasu přinese roční zhodnocení 8 dolarů, pokud na něm chováte krávy, tak když zde postavíte větrnou turbínu, budou to stovky dolarů ročně. Což už je příliš slušná suma na to, aby Texasan opatřil vítr přívlastkem “levicový”. Je to prostě přírodní zdroj. Stejně jako ropa, kterou mají pod svými pozemky ty šťastnější z jejich majitelů.