50 věcí, které (s největší pravděpodobností) nevíte, a já se je dozvěděl v roce 2020
V podcastu Čermák Staněk Comedy máme rubriku, která se jmenuje ŘEKNI MI, CO NEVÍM. Je to taková soutěž najít informaci, historku či pouhý fakt, které jsou píčovinou, avšak zároveň dostatečně zajímavou, a přesto obecně málo známou. Zde je výběr 50 takových faktů z roku 2020.
Žádné století nezačne v úterý, ve čtvrtek ani v neděli. 1. ledna 2000 byla sobota.
Horká voda zmrzne rychleji než studená. Říká se tomu “Mpembův efekt” podle tanzánského školáka Erasta Mpemby, který to zjistil v roce 1963 v rámci školního experimentu, když mu bylo třináct let. Později byl zaměstnancem ministerstva pro turistiku a dnes je v důchodu.
“Král ochutnal hot dog a chtěl ještě” byl titulek, kterým 11. června 1939 informoval deník New York Times o tom, že anglický král Jiří VI. a jeho žena Alžběta při oficiální návštěvě USA ochutnali párek v rohlíku a pivo. Jejich hostitelem byl Franklin Delano Roosevelt.
Spisovatelka detektivních románů Mary Higgins Clarková, která v roce 2020 zemřela ve věku 92 let na Floridě, měla zvyk, že z nesympatických lidí “vyráběla” literární postavy, které se pak v jejích knihách staly obětí vraždy. Mimochodem, hrdinou její první povídky byl muž ze země, kde zvítězili komunisté, prchající v zavazadlovém prostoru v letadle. Clarková se inspirovala jako letuška, když letěla posledním letem společnosti Pan Am z Prahy v roce 1948.
David Packard a William Hewlett založili slavnou firmu, která pomohla nastartovat věk počítačů. Ale byli oba rovněž nadšenými vynálezci a zlepšovateli: mimo jiné si patentovali automaticky splachující pisoár a stroj na hubnutí.
Mořské vydry se při spánku vzájemně drží svými packami. Hodně lidí to rozněžňuje, ale vědci zjistili, že je to proto, aby si při spánku neuplavaly.
Knížky o zdravém životním stylu nejsou žádnou novinkou, v roce 1904 se stala světovým bestsellerem knížka dánského gymnasty Jørgena Petera Müllera. Jmenovala se “Můj systém” a autor v ní představil osmnáct základních cviků. Ty podle něj není třeba provozovat déle než 15 minut denně, aby se člověk udržel v kondici. Podle této knížky cvičil mimo jiné i pražský spisovatel Franz Kafka.
“Screw the pooch” je mile vulgární způsob, jak anglicky říct, že jste udělali chybu. A to chybu trapnou a nepříjemnou, prostě kolosálních rozměrů. V doslovném překladu to znamená “opíchat psa”. Frázi používali američtí testovací piloti a první kosmonauti, jak napsal Tom Wolfe ve slavné knížce Správná věc.
V letech 1880 až 1916 mělo Irsko vlastní časové pásmo. Jmenovalo se DMT (Dublin Mean Time) a bylo posunuté o 25 minut a 21 vteřin za GMT (Greenwich Mean Time).
Beethoven napsal Devátou symfonii úplně hluchý. Hudební skladbu, kterou mnozí považují za jednu z nejgeniálnějších v historii, také dirigoval při jejím prvním uvedení. Podle některých historiků však orchestr ve skutečnosti řídil ještě druhý dirigent, kterého publikum nevidělo.
Firma General Motors vrátí do prodeje legendární vůz Hummer, ovšem v elektrickém provedení. V autosalónech se objeví na podzim 2021 a bude stát 113 tisíc dolarů. Podle firmy si zákazníci celou produkci prvního modelu rezervovali během deseti minut. Rezervační poplatek ovšem činil jen 100 dolarů.
Německý týdeník Der Spiegel měl v únoru 2017 obálku s kresbou, na které Donald Trump seká Soše svobody hlavu. 7. listopadu 2020 zveřejnil na obálce kresbu, jak tam Joe Biden tu hlavu vrací.
Za rok se globálně vyrobí 1000x víc tranzistorů než se vypěstuje zrnek obilí a rýže dohromady.
První vánoční strom s elektrickými světly rozsvítil v roce 1882 Thomas Alva Edison. Bylo to v Pearl Street na Manhattanu a akce mu měla pomoct v jeho úsilí elektrifikovat tuto část New Yorku. Na stromě bylo osmdesát blikajících bílých, červených a modrých žárovek.
Když zavoláte na zákaznickou linku firmy Octopus Energy, která je v Británii distributorem elektřiny (a cílí na zákazníky upřednostňující energii z obnovitelných zdrojů), a systém vás identifikuje jako firemního zákazníka, pustí vám v případě čekání na operátora píseň, která byla hitem v roce, kdy vám bylo 14 let. Podle psychologů jde o věk, kdy se lidem nejvíc formuje jejich hudební vkus. (Hity v roce 1982, kdy bylo 14 mně, byly například Ebony and Ivory (Paul McCartney a Stevie Wonder) či Holky z naší školky (Kotvald a Hložek).
Izraelský autor bestsellerů Harari má ve svých kancelářích v Tel Avivu tým 12 lidí, kteří se starají o jeho záležitosti (domluvají mu přednášky, zahraniční vydání knih atd.). To rozčílilo jiného autora bestsellerů Nassima Taleba, který napsal, že Harari je “quack”. To je lehce archaický termín pro šarlatána, ale dal by se také přeložit jako “kvákal”.