V podcastu Čermák Staněk Comedy máme rubriku, která se jmenuje ŘEKNI MI, CO NEVÍM. Je to taková soutěž najít informaci, historku či pouhý fakt, které nejsou většinou příliš významné, a proto nejsou obecně známé, ale přesto jsou dostatečně zajímavé. Tenhle přehled jsem publikoval už loni a předloni a zde je 50 nových faktů, které jsem se dozvěděl v roce 2022.
“Vidět tancovat medvědy” je staré nizozemské rčení, která se používá pro to, když má někdo hlad. Je to jedno ze 126 přísloví, která na obraz Nizozemská přísloví z roku 1559 “zakódoval” slavný vlámský malíř Pieter Brueghel.
Jezevčíci se během 1. světové války stali kvůli svému německému původu i jménu velmi nepopulární v Anglii. Podle některých novinových zpráv dokonce dámy v Hyde Parku demonstrovaly své vlastenecké a protiněmecké postoje tím, že na jezevčíky házely kamení.
Nejčastěji znovu a znovu vynalézanou věcí je pastička na myši. Jen v USA podá žádost o patent na pastičku na myši ročně 400 lidí. Celkem patentový úřad vydal asi 4400 patentů na tuhle věc.
Jeremy Paxman se letos dozvěděl, že trpí Parkinsonovu nemoc. Diagnózu stanovil lékař, který známého britského moderátora viděl v televizi.
Na erekci potřebuje organismus asi 130 ml, tedy 3 procenta krve v těle. Zvětšený penis pak tvoří krev ze 78 procent.
Když vezmeme na pomoc vědu, je Praha 4. nejkrásnějším městem na světě. Určila to počítačová analýza fotografií měst, která brala v úvahu, jak místní architektura vyhovuje pravidlu tzv. zlatého řezu. Na prvních třech místech jsou Benátky, Řím a Barcelona.
Slovem “gubbsjuka” se ve švédštině označuje sexuální zájem starších mužů o mladé ženy. V doslovném překladu to je “nemoc starých mužů”.
Nejpoužívanějším slovesem v angličtině je “být” a nejpoužívanějším podstatným jménem “čas”. Vychází to z Oxforského korpusu, který obsahuje více než dvě miliardy slov. Na seznamu nejpoužívanějších slov je však podstatné jméno “čas” až na 55. místě.
Když se izraelské premiérky Goldy Meirové počátkem 70. let zeptal americký prezident Nixon, jak by USA mohly její zemi pomoct, odpověděla, že by se jí hodili tři američtí generálové. Nixona samozřejmě zajímalo, kteří to jsou. “General Motors, General Electric a General Dynamics,” odpověděla.
“Guru efekt”, jak ho popsal psycholog Dan Sperber, spočívá v tom, že když se nám něco zdá těžko pochopitelně a málo srozumitelné, tak nám to zároveň připadá často chytré. Bez ohledu na to, že může jít o naprostý blábol.
Průměrná doba, za kterou Češi běhají v měřených závodech maraton, je 4 hodiny a pět minut. Udělají zhruba 40 tisíc kroků, z nichž každý je dlouhý jeden metr a pět centimetrů. Díky tomu, jak se odrážejí, překonají i na rovné trati výšku 4,8 kilometrů.
Náramkové hodinky se prosadily v Evropě v době 1. světové války, která byla prvním konfliktem, kde přesný čas hrál důležitou roli. Vojáci hodinky nosili z praktických důvodů na ruce. Americký deník New York Times napsal, že tento podivný zvyk přejali i civilisté a nedá se vyloučit, že přetrvá.
První virovou epidemii na oběžné dráze prožili kosmonauté letu Apollo 7 v roce 1968. Nákazu si “přivezl” ze Země Walter Shirra a nakazil i zbylé účastníky letu. Problém byl o to horší, že ve stavu beztíže je obtížné smrkat. Apollo 7 byl zároveň letem, kdy panovaly velmi napjaté vztahy mezi kosmonauty a řídícím střediskem. Kosmonauté například neuposlechli rozkaz, že si mají na přistání nasadit přílby, protože Schirra tvrdil, že by nemohl smrkat.
Pokud byste si chlup v nose nevytrhli ani nestříhali, vyrostl by během průměrného lidského řivota do délky dvou metrů.
Fax byl vynalezen dřív než telefon. Zařízení pro skenování obrázků a jejich přenos prostřednictvím telegrafu si v roce 1847 patentoval Alexander Bain. Ten je zároveň považován za vynálezce prvních elektrických hodin.
Módní značka Bugatti nijak nesouvisí se známou automobilovou značkou stejného jména. Vymyslelo ji marketingové oddělení německé oděvní firmy Brinkmann, když v roce 1978 dostalo za úkol vymyslet “italsky znějící jméno”. Padlo jim do oka v milánském telefonním seznamu.
Prostituce není výlučně lidská záležitost. Sex za úplatu poskytují i některá zvířata. Vědci například popsali případ samice tučňáka, která byla “svolná” výměnou za kamícky, používané ke stavbě hnízda.
Jeden z deseti Islanďanů napsal a vydal knihu. V říjnu 2022 vydala detektivku s názvem Reykjavik také premiérka Katrin Jakobsdottir, která ji napsala společně s úspěšným spisovatelem Ragnarem Jónassonem. Zařadila se mezi nejprodávanější knížky podzimu, anglický překlad se očekává v polovině roku 2023.